Mentés – másként
2010 decemberében beszámoltunk röviden arról, hogy kollegánk, BUKÓ JÁNOS tűzoltó főtörzsőrmester elismerő oklevelet kapott az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatalától az indonéziai földrengést követő mentési munkájáért.
Menteni tehát másképp is lehet: a tűzoltósági szolgálatteljesítésen felül, önkéntes alapon, szabadidőben, pusztán karitatív jelleggel – ahogy azt a mi Buksi kollegánk teszi már 1999 óta. Nyilvánvaló, hogy ehhez olyan fokú elhivatottság kell, amivel kevés ember rendelkezik. Édesapja vájár és bányamentő volt, tehát a családi minta terelte elsősorban a speciális mentés felé. Természetesen nem volt elég az érdeklődés. Ahhoz, hogy kiváló szakemberré váljon, többfajta tanfolyamon is részt kellett vennie (tűzoltó tanfolyamok, vízi és alpin mentés, búvárképzés), így a folyamatos tanulással és a tapasztalatszerzés során válhatott belőle kiemelkedő speciális mentő. Természetesen a tűzoltós szakmai gyakorlat szilárd alapot nyújtott a másfajta, de rokon tevékenységhez. A tűzoltóság vezetése és a kollegák pedig a háttérben mindig is támogatták őt, hogy szükség esetén, a rendkívüli helyzetekben részt vehessen a külföldi mentésekben: 2005-ben Indonéziában és Pakisztánban, 2009-ben a Nyugat-Szumátriai térségben. Persze sokan csak a dicsőséges oldalát, a sikerélményeket látják ennek a jószolgálati tevékenységnek, a kemény munka nehézségébe, a mentési munkálatok árnyoldalába már kevesebben gondolnak bele. János mégis úgy érzi, szakmailag megbecsülik a vezetői és a munkatársai. Ezt tükrözi az a tény is, hogy 2009-ben a megyében ő lett „Az év tűzoltója”. Szerencsére a család is jól tolerálja a sok távollétet és a rendszertelen munkavégzést, felesége nagy megértéssel kezeli a váratlan helyzeteket, és tiszteletben tartja férje eltökéltségét és odaadását.
Mivel Buksit a segíteni akarás, az együttérzés, az életmentés és a bajba jutott emberek segítése motiválta kezdettől fogva, hamar csatlakozott a baptista szeretetszolgálat által működtetett Magyar Speciális Mentők csapatához, akik 2005-től Rescue 24 néven működnek a nemzetközi szervezeten belül. Ebben a társaságban talált rá azokra a példaképeire is, akiknek a profi hozzáállása és szaktudása megerősítette Buksit: EZT KELL CSINÁLNIA, AMÍG CSAK ÉL, AMÍG CSAK BÍRJA! Említésképp íme ezeknek a világszínvonalú speciális mentőknek a nevei: Pavelcza László, Suta István, Boruzs Sándor, Miklós József és még sok bányamentő. A mentőcsoport szakmai összetétele nagyon optimális, sokféle szakértelem áll rendelkezésre a katasztrófák következményeinek felszámolásához, a kutatáshoz. A csapat fő szponzora a Julius K-9 nevű cég, amely tesztelt kutyás felszerelések gyártásával és forgalmazásával foglalkozik.
Buksi mentési munkáját nemcsak kiváló csapattársai, hanem hű barátja, a 9 éves Maci nevű németjuhász kutya is segíti. Maci nagyon jó adottságokkal rendelkező munkakutya, aki eredményesen vesz részt a katasztrófák során a romkeresésben, a terület- és nyomkeresésben egyaránt. De közösen segítik a rendőrség munkáját is mind bűncselekmények, mind eltűnt személyek keresése során.
Kívánjuk nekik, hogy a jövőben is sikeresen végezzék küldetésüket: az életmentést és a bajba jutottak segítését!
|